Průběh operace

Operace šedého zákalu není bolestivá

Nejčastěji se operace provádí v tzv. topické anestezii, která spočívá v nakapání anestetických kapek na rohovku a spojivku, čímž dojde k znecitlivění oka.

Druhy operace šedého zákalu

Šedý zákal můžeme v zásadě rozdělit na intrakapsulární (odstranění celé čočky s pouzdrem) a extrakapsulární (ponechání pouzdra čočky, tato metoda se standardně již nepoužívá). Nejčastěji užívanou extrakapsulární technikou je fakoemulzifikace ultrazvukem. Zkalené jádro čočky se odstraňuje rozmělněním jádra čočky speciálním ultrazvukem
a odsáváním částeček jádra vakuem a řízeným podtlakem z oka.

Do zbylého průhledného čočkového pouzdra, které v oku zůstává, se vkládá umělá nitrooční čočka. Umělá čočka nahrazuje dioptrickou sílu odstraněné lidské čočky a je předem spočítána na speciálním přístroji. Umožňuje tak ostré vidění
i po operaci. Volbou dioptrické síly umělé čočky se může odstranit krátkozrakost nebo dalekozrakost. Výhodou malé rohovkové rány je její samouzavření bez nutnosti šití. To snižuje množství pooperačních komplikací, urychluje obnovu zraku a zkracuje délku výkonu. Ke stabilizaci vidění dochází většinou za 2 až 4 týdny po operaci.

V den operace očí se pokud možno nemalujte, nepoužívejte silné parfémy a nenalepujte řasy.

Základní doporučení k operaci šedého zákalu – nechejte doma strach!

Na co se klienti často ptají?

Je operace šedého zákalu v rámci Vaší oční kliniky Oftal opravdu zdarma?

Ano, pro klienty od smluvních zdravotních pojišťoven má klient celou operaci šedého zákalu ZDARMA! V ceně je jak standardní nitrooční čočka, léky, zdravotnický materiál, tak i pooperační protokol.

Co když si během operace budu potřebovat zakašlat, poškrábat nebo nějak upravit svoji polohu kvůli pohodlí?

Během operace šedého zákalu nebudete cítit žádnou bolest, budete při vědomí, s lékařem, který operaci bude provádět, budete v přímém kontaktu. Pokud bude třeba cokoliv z výše poptávaných věcí vyřešit, jednoduše to lékaři řeknete, a ten zákrok na nezbytně nutnou dobu přeruší.

Mám strach z bolesti, je operace šedého zákalu opravdu bezbolestná?

Ano, celý zákrok probíhá v lokální anestezii. Klient je při vědomí, s lékařem i ostatním personálem může bez problému komunikovat, aniž by pociťoval jakoukoliv bolest.

Oftal kontakt

Navštivte nás na naší oční klinice!

Hledáte více informací? Neváhejte nás kontaktovat! Rádi Vám zodpovíme všechny Vaše dotazy.