Příznaky šedého zákalu

Základním projevem vznikajícího šedého zákalu je rozostřené vidění.

Rozostřené vidění je způsobené tím, že dochází k metabolickým změnám uvnitř lidské čočky, díky kterým dochází nejprve k zkalení okraje a následně i optické části čočky.

Uvedené změny uvnitř čočky způsobují poruchy průchodu světla. Paprsky světla neprochází čočkou pravidelně, ale rozptylují se do různých směrů. Rozptyl světla je následně příčinou rozostřeného vidění. Nastane tedy velmi podobný efekt, jako když prochází světlo tzv. mléčným sklem, ve kterém se rozptýlí a proto nevidíme ostře, jako skrze čiré sklo.

Další příznaky šedého zákalu oka jsou:

  • zamlžené vidění, rozostřené vidění, neostrý obraz (hlavně při pozorování předmětů do dálky)
  • nepříjemné oslňování a citlivost na silnější světlo (například na sluneční světlo)
  • oslňování při nočním řízení automobilu
  • barvy nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín
  • při pohledu jedním okem se předměty jeví zdvojené až ztrojené
  • narůstající krátkozrakost, narůstající astigmatismus

Může Vás zajímat

Přijme tělo umělou nitrooční čočku?

Dnešní umělé čočky jsou vyráběny ze speciálních materiálů hydrofilních, hydrofobních – materiálů tzv. biokompatibilních, které jsou organismem velmi dobře snášeny. Převážnou část těchto materiálů tvoří voda.

Navíc oko disponuje i svojí vlastní lymfatickou tkání, jinými slovy svým vlastním specializovaným okrskem imunitního systému.

Oči a imunitní systém

Shluky imunitních buněk se vyskytují v mnoha orgánech, které mají primárně jinou funkci než chránit organismus před infekčními vetřelci. Možná už jste slyšeli o rozsáhlé lymfatické tkáni nacházející se ve střevě, ale také například ve stěnách dýchacích cest. Na povrchu oka, konkrétně ve spojivce, se nachází lymfatická tkáň. V oku plní dvě základní úlohy, musí škodlivé organismy v oku najít, rozpoznat od těch neškodlivých, a následně zneškodnit. Pokud například bakterie představuje pro oko nebezpečí, lymfatický systém umístěný ve spojivkovém vaku okamžitě reaguje a snaží se vetřelce eliminovat buď přímým zásahem imunitních buněk, nebo prostřednictvím protilátek.

Oftal kontakt

Navštivte nás na naší oční klinice!

Hledáte více informací? Neváhejte nás kontaktovat! Rádi Vám zodpovíme všechny Vaše dotazy.