Šedý zákal

Šedý zákal (katarakta) je onemocnění, kdy dochází k postupnému zkalení čočky. Průnik světla dopadajícího na sítnici je tak omezen a dochází ke zhoršení zrakových funkcí. Objevuje se většinou u straších lidí, může se však objevit i u mladších pacientů a může být i vrozené. Při tomto onemocnění je jedinou možnou léčbou náhrada zkalené čočky za nitrooční čočku umělou. K tomuto onemocnění dochází obvykle po 60 roce věku, kdy postihuje až 50% lidí, ale často se objevuje i u mladší populace. V mladším věku vzniká např. po úraze nebo při poruchách látkové výměny. Může však být i vrozené. Šedého zákalu v moderní době stále přibývá. Zákal čočky brání tvorbě kvalitního obrazu na sítnici.

Další možné typy šedého zákalu (katarakty):

Léková katarakta je způsobena užíváním léků – kortikosteroidů, fenotiazinů, amiodaronu či miotik. Traumatická katarakta vzniká nejčastěji po mechanickém poranění. Radiační katarakta je způsobena elektromagnetickým vlněním – ionizujícím zářením, RTG paprsky, UV zářením, infračerveným světlem Katarakta může vzniknout také např. při cukrovce. Rizikovým faktorem je i kouření. Dosud neznáme žádný způsob jak tomuto onemocnění zabránit ani neexistuje možnost léčby kapkami nebo jinými léky. Jedinou, ale velice účinnou léčbou je léčba chirurgická.

Operace šedého zákalu je u nás ZDARMA!

Provádíme operace šedého zákalu pro všechny klienty smluvních pojišťoven bez jejich finanční spoluúčasti! Objednejte se na nezávaznou konzultaci.

Příznaky šedého zákalu

Jaké jsou nejčastější projevy a příznaky šedého zákalu? Koho toto onemocnění postihuje nejčastěji? Lze jej účinně vyléčit?

Prevence a léčba šedého zákalu

Dá se šedému zákalu předcházet? Existuje možnost účinné prevence? Jaké jsou možnosti léčby?

Kdy podstoupit operaci šedého zákalu

Kdy je třeba podstoupit operaci šedého zákalu? Existují pro samotnou operaci nějaká omezení?

Průběh operace šedého zákalu

Jak samotná operace šedého zákalu probíhá? Je bolestivá? Existuje více druhů zákroků?

Obnova vidění po operaci šedého zákalu

Jak je to se zrakem po operaci šedého zákalu? Jak dlouho trvá rekonvalescence? Kdy se zrak vrátí do normálu?

Oftal kontakt

Navštivte nás na naší oční klinice!

Hledáte více informací? Neváhejte nás kontaktovat! Rádi Vám zodpovíme všechny Vaše dotazy.