Nitrooční čočky

Implantovatelné čočky jsou jemné umělé čočky vyvinuté a uzpůsobené k trvalému umístění uvnitř oka. Čočky jsou vyrobeny z biokompatibilního materiálu – což znamená, že jsou tělem dobře přijímány a nevyžadují žádnou péči či údržbu.
Důležité je říci, že u standardních a nadstandardních čoček se materiál prakticky neliší. Liší se pouze svými optickými vlastnostmi, které zlepšují pacientovu nezávislost na brýlích.

Nitrooční čočky lze rozlišit dle optických vlastností a finanční náročnosti pro klienta.

Standardní nitrooční čočky

Standardní typy nitroočních čoček se implantují bez doplatku.

Monofokální (jednoohniskové) nitrooční čočky

po implantaci tohoto typu čočky pacient vidí bez brýlí na jednu vzdálenost ( buď na dálku nebo na blízko dle jeho přání) a na druhou vzdálenost je pro ostré vidění potřeba brýlové korekce.

Nadstandardní typy nitroočních čoček

Nadstandardní typy nitroočních čoček se implantují s doplatkem. Výše doplatku závisí od konkrétního typu implantované čočky.

Monofokální čočka se speciálními vlastnostmi /asferická, zlepšující noční vidění,…/

Monofokální torická čočka – upravuje i astigmatickou vadu zraku

Multifokální (víceohniskové) nitrooční čočky – bifokální a trifokální – po implantaci těchto nitroočních čoček pacient může vidět ostře na blízko
i do dálky I na střední vzdálenosti a to bez použití brýlí.

Torické varianty multifokálních nitroočních čoček – umožňují korekci astigmatizmu (odstranění cylindrických dioptrií ).

Iris claw nitrooční čočky – čočky vhodné pro afakické pacienty (pacienti bez vlastní nitrooční čočky). Implantují se do přední komory oční a fixují se o duhovku.

Fakické nitrooční čočky – jsou vhodné především pro refrakční operace, při implantaci přirozená čočka v oku zůstává a do přední nebo zadní komory oční se implantuje další umělá čočka korigující zrakovou vadu. Tato technika umožňuje zachovat vlastní čočku pacienta. Fakické nitrooční čočky jsou určeny především pro pacienty do 40 let věku, kteří mají zachovanou zaostřovací schopnost (akomodaci) vlastní čočky

Add-On čočky – Add On čočka je během krátké operace vložena do tzv. ciliárního sulcu, a je přidána k již voperované klasické čočce.

Po operaci katarakty (šedého zákalu) tato čočka nabízí korekci neočekávaných a nežádoucích vlivů, které negativně ovlivňují vidění.
Dále umožňuje korekci zbytkových refrakčních vad po implantaci první nitrooční čočky.

Má ochranný vliv na sítnici. Žluté zbarvení nitrooční čočky s ochranným filtrem proti modrému spektru UV záření je k dispozici u všech modelů Add-On čoček.

V některých případech u první operace šedého zákalu bývá přínosem implantace obou čoček současně, tedy první čočky do vaku a následně Add-On čočky do sulku.

Oftal kontakt

Navštivte nás na naší oční klinice!

Hledáte více informací? Neváhejte nás kontaktovat! Rádi Vám zodpovíme všechny Vaše dotazy.