Mýty a laserová operace očí

Většina klientů, kteří se o laserovou operaci očí zajímají, se jistě setkali s některým z těchto mýtů.
Nepropadejte panice a přečtěte si vyjádření očního lékaře.

Operace očí je proti přírodě...

Někteří odborníci i „odborníci“ laserové operace zcela odmítají pro jejich rizikové či možné negativní dopady na zdraví. Přesto se jich už léta úspěšně provádí desetitisíce a na webu člověk stížnosti v masové míře nenajde. Existuje skutečně nějaký důvod, proč raději volit čočky a ne laser, pokud člověku překážejí brýle? Rizik jsem si vědoma, ale to i tehdy, když sedám za volant…

Laserová operace očí je podle některých názorů něco „proti přírodě“. Úpravu tvaru rohovky pro zlepšení zraku lze přirovnat k úpravě tvaru či velikosti prsů. Také má svá rizika, a přesto ji část žen podstupuje. Získání vlastního sebevědomí, komerční či partnerský úspěch atp. jim stojí za to. Laserová operace očí výrazně zvyšuje kvalitu života člověka!

Mám slabší rohovku, proto na laserovou operaci očí nemůžu...

„Bylo mi řečeno, že mé oči mají slabší rohovku. Bude možné mou vadu, která je asi -5,0 D, odstranit?“

Samotný pojem slabší rohovka je relativní, musíme vědět, kolik mikronů rohovka má. Přístroj dokáže při laserové operaci očí odstranit vadu -5,0 Dsf beze zbytku, ale síla rohovky je opravdu limitujícím faktorem. Během laserové operace očí lze odstranit zhruba 2/5 rohovky, přičemž odstranění = 5,0 D činí cca 50 mikronů úbytku rohovkové tkáně! Bez znalosti hodnot vašich očí nelze více sdělit. Nejlepší proto bude přijít na naše pracoviště a nechat se vyšetřit! Laserová operace očí vždy musí probíhat až na základě důkladného vyšetření v oční ordinaci zkušeného očního lékaře v oční klinice Oftal.

Před porodem nemá smysl laserovou operaci očí provádět...
„Jsem krátkozraká. Chtěla bych jít na laserovou operaci očí, ale také plánuji rodinu. Mám jít na operaci očí hned, nebo raději po porodu?“

Zda je laserová operace očí před těhotenstvím bezpečná, řeší mnoho žen. Obecně je možno říci, že každé ženě hrozí v souvislosti s těhotenstvím určité změny refrakční vady, a to hlavně při přípravě k porodu, t.j. při hormonálních změnách v organismu, ke kterým před vlastním porodem dochází a které vedou k uvolnění kolagenního vaziva pánve a dovolují plodu odejít „širší cestou“. Současně dochází i k mírnému zvětšení očních bulbů, které jsou ze stejného kolagenního vaziva, a tím ke zhoršení refrakční vady! Některým ženám se pánev po porodu stáhne do původního tvaru (žena dostane stejné formy jako před porodem), jiným se do původního tvaru nevrátí.

Obdobně je to i s očima. Některým ženám se oči po porodu vrátí do původního stavu, jiným se může zrak zhoršit i o několik minusových dioptrií (častěji spíše 0-0,5 D, ale zhoršení může být třeba až =3 D!). Je přitom prakticky jedno, jakou formou žena rodí, zda klasicky, či císařským řezem. Nelze tedy s jistotou říct, že se nic nepřihodí. U většiny našich pacientek, které po laserové operaci očí rodily, však nedošlo k výraznějšímu zhoršení vady. Samotná laserová operace očí nemá na možné zhoršení prakticky žádný vliv!

Laserová operace očí je dražší než brýle...
Laserová operace očí Vám především udělá život pohodlnějším. Nemusíte se starat o brýle, čočky, roztoky. V mnoha případech zvedne laserová operace očí lidem i sebevědomí.

Když se rozhodujete proč podstoupit laserovou operaci očí, je celá řada důvodů pro a proti. Jedním z nich a jistě ne posledním, je cena zákroku a posouzení ekonomičnosti. Tedy úvaha, zda se mi investice do laserové operace očí vyplatí v porovnání s investicemi do brýlí a kontaktních čoček.

Existuje celá řada „kalkulaček“ a různých „prográmků“ jak spočítat ušetřené peníze, které na vás chrlí desetitisíce ušetřených korun v případě, že vydáte peníze za operaci očí. Jejich vypovídací hodnota je diskutabilní.

Jedná se vždy o velmi individuální problém. Někdo preferuje drahé, značkové brýle, jejichž cena může bez problémů přesahovat 5.000 Kč, speciální odlehčená plastová skla se mohou pohybovat cenově až kolem 1000 Kč za jedno sklo. Ale můžete vše také pořídit i do částky 1000 Kč.

Nezanedbatelným faktem je životnost brýlí. Výrobce udává životnost brýlí 3 roky (samozřejmě, pokud je dříve neztratíte, či nerozbijete).

Balení měsíčních čoček se pohybuje kolem 500 Kč, k tomu roztok od 180 Kč do 500 Kč.

Tedy, pokud je pro vás důležitým parametrem návratnost investice, pak je odpověď na otázku Je laserová operace očí dražší než brýle následující:

Laserová operace očí se vám vyplatí o to více, čím dříve si ji necháte provést.

Pomocí laseru nelze operovat obě oči během jednoho zákroku...
„Operuje se při laserové operaci očí každé oko zvlášť, nebo je možné provádět operace očí obou očí zároveň?“

Z našich ověřených zkušeností vyplývá, že pro pacienta je podstatně lepší, když během laserové operace očí absolvuje zákrok na obou očích současně. Hlavní důvod je, že po operaci obou očí je pacient schopen používat je obě zároveň, kdežto po operaci pouze jednoho oka toho hned schopen není.

Za několik posledních let u nás byli operováni pouze 3 pacienti, kteří upřednostnili operaci každého oka zvlášť, přestože jim mohly být operovány obě oči současně. Mohu říci, že všichni svého rozhodnutí litovali a operaci druhého oka si zvolili v nejbližším možném termínu!

Naše rada je proto jednoduchá: pokud uvažujete o laserové operaci očí, nechte si operovat obě dvě oči zároveň.

Oftal kontakt

Navštivte nás na naší oční klinice!

Hledáte více informací? Neváhejte nás kontaktovat! Rádi Vám zodpovíme všechny Vaše dotazy.