V rámci estetického centra kliniky Oftal provádíme odstranění mateřských znamének, které jsou umístěny na oku nebo v jeho okolí.
Zákrok provádí přímo oční chirurg.
Chirurgické odstranění znamének je jednou z nejčastějších metod, jak se znamének zbavit. Spočívá v místním znecitlivění dané oblasti.
Do oblasti, ze které má být znaménko vyříznuto nebo seškrábnuto, se injekčně aplikuje anestetikum, chvíli se počká, než začne působit a poté lékař nebo chirurg provede excizi, tedy odstranění znaménka skalpelem. Ránu sešije a přelepí náplastí. Celý zákrok zabere 15 – 20 minut.
Po odstranění stehů je možno jizvu ošetřit biostimulačním laserem, který podpoří proces hojení.
Pokud objevíte na těle nějaké znaménko, které se vám nezdá nebo které splňuje nějaké z ABCDE pravidel neodkládejte návštěvu lékaře. Lékař vám při této konzultaci vyšetří vaše znaménko, rozhodne, zda se jedná o znaménko rizikové nebo takové, kde se nemusíte ničeho obávat.
V případě, že je nutné znaménko odstranit, navrhne vám nejvhodnější formu odstranění.. Lékař vám vysvětlí vše, co se týká zvoleného zákroku, jak zákrok probíhá, jaká jsou rizika a jaké komplikace mohou při nebo po zákroku nastat. Dále vás upozorní na opatření a zásady, které musíte po odstranění znaménka dodržovat. Znaménka je lépe odstraňovat na podzim a v zimě.
Obecně se po odstranění znamének jakoukoliv metodou musíte vyhýbat koupelím, saunám, soláriím, opalováním na přímém slunci, aktivnímu sportu, atd. Jedná se převážně o aktivity, které způsobí výrazné zpocení. Doporučuje se vysoká ochrana před slunečním zářením a dodržování pokynů ochrany před sluncem.
To, že se s vaším znaménkem něco děje, poznáte podle ABCDE pravidla. Čím vícekrát si odpovíte ano, tím větší je pravděpodobnost, že se může jednat o rizikové znaménko. Stačí dvě pozitivní odpovědi na to, abyste měli podezření, že právě vaše znaménko představuje určité zdravotní riziko. Velmi často se totiž stává, že až polovina melanomů vzniká z mateřského znaménka. Je tedy důležité, abyste byli pod pravidelnou kontrolou odborníka.
A – asymetrie (asymmetry) – Má vaše znaménko asymetrickou formu? To znamená, že není pravidelné, jako je třeba kruh nebo ovál?
B – ohraničení (border) – Je vaše mateřské znaménko rozpité, tj. bez ostrých a pravidelných hranic?
C – barva (colour) – Je vaše znaménko zbarveno do tmavě hnědé až černé barvy? Obsahuje nepravidelnou skvrnitou pigmentaci? Má tato pigmentace různé odstíny?
D – průměr (diameter) – Přesahuje vaše znaménko velikost 5 milimetrů?
E – vyvýšení – (elevation) – Přestává být vaše znaménko ploché a začíná se vyvyšovat?
Mateřská znaménka představují nahromadění pigmentových buněk do jedné větší skvrny. Většina mateřských znamének má tmavě hnědou barvu, některá barvivo (melanin) neobsahují, jsou tedy amelanická.