Chirurgické odstranění mateřského znaménka

V rámci estetického centra kliniky Oftal provádíme odstranění mateřských znamének, které jsou umístěny na oku nebo v jeho okolí.
Zákrok provádí přímo oční chirurg. 

O chirurgickém odstranění znamének

Chirurgické odstranění znamének je jednou z nejčastějších metod, jak se znamének zbavit. Spočívá v místním znecitlivění dané oblasti.
Do oblasti, ze které má být znaménko vyříznuto nebo seškrábnuto, se injekčně aplikuje anestetikum, chvíli se počká, než začne působit a poté lékař nebo chirurg provede excizi, tedy odstranění znaménka skalpelem. Ránu sešije a přelepí náplastí. Celý zákrok zabere 15 – 20 minut.
Po odstranění stehů je možno jizvu ošetřit biostimulačním laserem, který podpoří proces hojení.

Výhody chirurgického odstranění znaménka

  • velmi rychlý způsob odstranění
  • při zákroku pacient necítí díky anestetiku žádnou bolest
  • po vyříznutí je tkáň odeslána na rozbor a zjišťuje se případné nádorové bujení
  • zákrok může být hrazen zdravotní pojišťovnou, jedná – li se o excizi znaménka ze zdravotních důvodů
  • čekací doby na chirurgické odstranění znaménka jsou minimální, někdy je vyříznuto na počkání, tedy bez nutnosti objednání

Před zákrokem

Pokud objevíte na těle nějaké znaménko, které se vám nezdá nebo které splňuje nějaké z ABCDE pravidel neodkládejte návštěvu lékaře. Lékař vám při této konzultaci vyšetří vaše znaménko, rozhodne, zda se jedná o znaménko rizikové nebo takové, kde se nemusíte ničeho obávat.
V případě, že je nutné znaménko odstranit, navrhne vám nejvhodnější formu odstranění.. Lékař vám vysvětlí vše, co se týká zvoleného zákroku, jak zákrok probíhá, jaká jsou rizika a jaké komplikace mohou při nebo po zákroku nastat. Dále vás upozorní na opatření a zásady, které musíte po odstranění znaménka dodržovat. Znaménka je lépe odstraňovat na podzim a v zimě.

Po zákroku

Obecně se po odstranění znamének jakoukoliv metodou musíte vyhýbat koupelím, saunám, soláriím, opalováním na přímém slunci, aktivnímu sportu, atd. Jedná se převážně o aktivity, které způsobí výrazné zpocení. Doporučuje se vysoká ochrana před slunečním zářením a dodržování pokynů ochrany před sluncem.

Jak poznat nebezpečné znaménko

To, že se s vaším znaménkem něco děje, poznáte podle ABCDE pravidla. Čím vícekrát si odpovíte ano, tím větší je pravděpodobnost, že se může jednat o rizikové znaménko. Stačí dvě pozitivní odpovědi na to, abyste měli podezření, že právě vaše znaménko představuje určité zdravotní riziko. Velmi často se totiž stává, že až polovina melanomů vzniká z mateřského znaménka. Je tedy důležité, abyste byli pod pravidelnou kontrolou odborníka.

A – asymetrie (asymmetry) – Má vaše znaménko asymetrickou formu? To znamená, že není pravidelné, jako je třeba kruh nebo ovál?
B – ohraničení (border) – Je vaše mateřské znaménko rozpité, tj. bez ostrých a pravidelných hranic?
C – barva (colour) – Je vaše znaménko zbarveno do tmavě hnědé až černé barvy? Obsahuje nepravidelnou skvrnitou pigmentaci? Má tato pigmentace různé odstíny?
D – průměr (diameter) – Přesahuje vaše znaménko velikost 5 milimetrů?
E – vyvýšení – (elevation) – Přestává být vaše znaménko ploché a začíná se vyvyšovat?
Mateřská znaménka představují nahromadění pigmentových buněk do jedné větší skvrny. Většina mateřských znamének má tmavě hnědou barvu, některá barvivo (melanin) neobsahují, jsou tedy amelanická.