Léčba zeleného zákalu

Zelený zákal a možnosti léčby

Zelený zákal neboli Glaukom je oční onemocnění, vznikající většinou na podkladě zvýšení nitroočního tlaku a zhoršení výživy nitra oka. Zrakový nerv následkem toho postupně odumírá, což se projevuje zpočátku ztrátou střední periferie zorného pole. Jde o zákeřnou chorobu, probíhající dlouhou dobu bez příznaků, teprve v pokročilém stádiu choroby dochází k poklesu zrakové ostrosti. Člověka postihuje v každém věku, nejvíc však po padesátce.

Jak často se zelený zákal vyskytuje

U nás trpí zeleným zákalem kolem 2-3% obyvatel a je stále jednou z nejčastějších příčin vzniku získané slepoty. Onemocnění je trvalé, nevyléčitelné, ale při správné léčbě se ve většině případů dá zastavit, nebo progresi změn lze alespoň zpomalit.

Kdo je onemocněním ohrožen

Vyšší pravděpodobnost rozvoje glaukomového onemocnění mají lidé s vysokou krátkozrakostí, kolísavým krevním tlakem, lidé trpící migrénami či studenými končetinami a také pacienti s cukrovkou. Glaukom se může objevit i u lidí dlouhodobě léčených steroidy. Větší pravděpodobnost rozvoje onemocnění je i v rodinách, kde se již glaukom dříve vyskytl.

Zelený zákal a příznaky

Kromě některých typů glaukomu pacient většinou necítí jakékoli příznaky, a proto často bývá rozpoznán pozdě a léčba začíná až v pokročilých fázích, kdy je již poškození oka vyvinuto a je nenávratné. Název zelený zákal se vžil v minulosti, kdy lidé s pokročilým neléčeným glaukomem měli nemocné oko se zelenavým nádechem. Již tehdy oční lékaři věděli, že v takovém stádiu je onemocnění nevyléčitelné.

Prostý glaukom s otevřeným úhlem

Prostý glaukom s otevřeným úhlem se subjektivně téměř neprojeví. Jen občas může mít pacient nepříjemné pocity v oku, tlak za očima, objevují se opakované záněty spojivek. V těchto případech je oční vyšetření vhodné, neboť jen oční lékař je schopen při důkladném vyšetření příznaky počínajícího zeleného zákalu objevit.

Glaukom s uzavřeným úhlem

Jinak je tomu u glaukomu s uzavřeným úhlem. Zde se příznaky dostavují náhle – silným podrážděním a zarudnutím oka, výrazně zhoršeným viděním a celkovými potížemi, jako je nevolnost až zvracení. Oční příznaky bývají ve většině případů jednostranné a pacient se často ocitne s náhlými žaludečními potížemi na chirurgii, a ne na očním oddělení. Pokud Vám Váš lékař vyšetření pro podezření na zelený zákal doporučí, je nejlépe podstoupit je ve specializované glaukomové poradně. Naše oční klinika disponuje kompletní vyšetřovací technikou k identifikaci a zhodnocení případného poškození zraku. Naši lékaři provádějí diagnostická vyšetření zaměřená na zjištění typu glaukomu a navrhují strategii léčby. V současné době je glaukomu očními lékaři věnována značná pozornost a s rozvojem stále modernější techniky je možné toto onemocnění zachytit už v jeho raných stádiích.

Proč se svěřit do péče oční kliniky Oftal?

  • naše diagnostické centrum nabízí kontrolní vyšetření s pomocí nejmodernější techniky – přístroj HRT
  • tým specializovaných lékařů
  • profesionální přístup
  • zkušenosti více jak 20 let
Oftal kontakt

Navštivte nás na naší oční klinice!

Hledáte více informací? Neváhejte nás kontaktovat! Rádi Vám zodpovíme všechny Vaše dotazy.